Tournaments

U7 Co-Ed

Co-Ed U7 Tournament

Cliff Gilker 2

Saturday March 10


Field1
2
3
TimeHomeAwayHomeAwayByeBye
9:30 amU7 BlueU7 GreenU7 RedU7 Teal*****U7 E
10:00 amU7 EU7 BlueU7 GreenU7 Red*****U7 Teal
10:30 amU7 TealU7 GreenU7 BlueU7 E*****U7 Red
11:00 amU7 RedU7 BlueU7 TealU7 E*****U7 Green
11:30 amU7 GreenU7 EU7 TealU7 Red*****U7 Blue


Games are 20 minutes long. 10 minutes between games

Cocoa, Timbits, and medals at 11:50 am

U8 Co-Ed

▲Top

Co-Ed U8 

Year End Tournament

Cliff Gilker 1

Saturday March 10


Field1
2
TimeHomeAwayHomeAway
1:00 pmU8 BlueU8 BU8 RedU8 Black
1:30 pmU8 BU8 RedU8 BlueU8 Black
2:00 pmU8 BlackU8 BU8 BlueU8 Red



Games are 20 minutes long. 10 min break between games

Cocoa, Timbits, and wrap-up at 2:20

U10 Girls

▲Top

U10 GIRLS TOURNAMENT

Brothers Park   

Saturday, March 10



FieldBrothers 1Brothers 1Brothers 2Brothers 2
TimeHomeAwayHomeAway
9:30 amU10 TealU10 OrangeU10 CU10 Blue
10:30 amU10 OrangeU10 CU10 BlueU10 Teal
11:30 amU10 TealU10 CU10 OrangeU10 Blue


Games are 20 minute halves with 5-minute break.

U10 Boys

▲Top
U10 BOYS TOURNAMENT

Hackett Park and Sechelt Learning Centre

Saturday, March 10


FieldHackett 1
Hackett 2
SLC
ByeBye
TimeHomeAwayHomeAwayHomeAway

10:30 amU10 GreyU10 BlackU10 TealU10 4 GreenU10 EU10 Blue*Yellow*Red
11:10 amU10 YellowU10 RedU10 TealU10 EU10 BlueU10 Green*Grey*Black
11:50 amU10 BlueU10 BlackU10 YellowU10 EU10 GreyU10 Red*Teal*Green
12:30 pmU10 GreenU10 BlackU10 GreyU10 RedU10 TealU10 Yellow*E*Blue
1:10 pmU10 GreenU10 GreyU10 TealU10 BlueU10 EU10 Black*Yellow*Red
1:50 pmU10 TealU10 GreenU10 RedU10 EU10 BlueU10 Yellow*Grey*Black
2:30 pmU10 RedU10 BlueU10 YellowU10 BlackU10 EU10 Grey*Teal*Green
3:10 pmU10 YellowU10 GreyU10 RedU10 GreenU10 TealU10 Black*E*Blue

Games are 25 minutes, no halves, 15 minutes between game

U12 Girls

▲Top

U12 GIRLS TOURNAMENT

Picadilly Park

Sunday March 11


TimeHomeAway
10:00 amU12 RedU12 Blue
11:00 amU12 OrangeU12 Red
12:00 pmU12 BlueU12 Orange


Games are 20-minute halves with a 5-minute break

U12 Boys

▲Top

U12 Boys Tournament

Picadilly Park

Saturday March 10


TimeHomeAway
9:30 amU12 BlackU12 B
10:30amU12 BlueU12 Purple
11:30 amU12 BlackU12 Blue
12:30 pmU12 PurpleU12 B
1:30 pmU12 BU12 Blue
2:30pmU12 PurpleU12 Black


Games are 20-minute halves with a 5-minute break

U15 Girls

▲Top

U15 Girls Tournament

Upper Kinnikinnick

   Saturday March 10th


TimeHomeAway
10:00 amU15 TealU15 Red
11:10 amU15 BlueU15 Red
12:12 pmU15 BlueU15 Teal

Sunday March 11th

Medal Game

TimeHomeAway
2:30 pm1st2nd

Break is Goal Differential

20 minute halves, 5 minute break


3 points for a win
2 points for a shut out
1 point for a tie

Tie Breaker:
1)  Head to head
2)  goal for +/against -


 

U15 Boys

▲Top

U15 BOYS TOURNAMENT

Upper Kinnikinnick

 Saturday March 10 &

Finals Sunday March 11

TimeHomeAway
1:30 pmU15 BlackU15 Red
2:20 pmU15 GreyU15 Red
3:10 pmU15 GreyU15 Black


Sunday March 11


TimeHomeAway
2:30 pm1st2nd

Games are 20 minute halves with a 5 minute break. 


3 points for a win
2 points for a shut out
1 point for a tie

Tie Breaker:
1) head to head
2) goal for +/against -




U18 Coed

▲Top

U18 Co-ed Tournament

Shirley macey 2 North 

Saturday March 10


FieldField 2
Field 3
TimeHomeAwayHomeAway
9:30 amU18 RedU18 GreyU18 BlackU18 Green
10:30 amU18 GreyU18 BlackU18 GreenU18 Red
11:30 amU18 GreenU18 GreyU18 RedU18 Black

Medal Game Field 1

1:30 pm:  1st vs 2nd

Games will be 20 minute halves, 5 minute break

3 points for a win
2 points for a shut out
1 point for a tie

Tie Breaker:
1) head to head
2) goal for +/against -

U6 Co-Ed

▲Top
U6 Year End Tournament
Cliff Gilker 2
Saturday March 10

Field1
2

TimeHomeAwayHomeAway
9:30 amU6 BlackU6 RedU6 YellowU6 Maroon
10:00 amU6 RedU6 YellowU6 BlackU6 Maroon
10:30 amU6 MaroonU6 RedU6 BlackU6 Yellow







Games are 20 minutes with 10 minutes between games
Timbits, Cocoa and Medals at 10:50 am